Tribal Directory

 

Main Office 207 827-7776

 CHIEF/COUNCIL

(Telefax  817-7482 or 827-6042)

7350 Kirk Francis
Tribal Chief

7308 
Vice Chief

7349 Mary Settles
Exec Sec

TRIBAL ADMINISTRATOR

7306 Erica Honey
Director
7302 Nick Francis
I.T.
7310 Luke
Computer Tech

TRIBAL CLERK'S OFFICE
(Telefax 827-1136)

817-7351 Linda Socoby
817-7319 Faye Lawson 

 FINANCE DEPARTMENT
(Director Fax: 817-7305)

7317 
Director
7311 Angie Brown
Trust Fund
7313 Cindi Marley
Acct. Tech.
7314 Edwina Mitchell
A/P
7315 Vivian Barlow
Payroll
7318 Michelle Rockwell
Staff Account

GRANTS & CONTRACT
(Telefax 827-1139)

7352 Brenda Fields
Director
7301 Diana Love
Secretary

HUMAN SERVICES/SOCIAL SERVICES
(Telefax 817-7490)

7493 Brooke Loring
Director
7492 Natasha Fields
Secretary
7495 Sandra Smith
7491 Clarice Chavaree
G.A.
7475 Alivia Moore
Family Advocate & Prevention Coord.
7402 Senior Kitchen

Natural Resources

7330 John Banks
Director
7331 Yvonne Francis-Ferland
Administrative Secretary
7326 Rhonda Daigle
Water
7332 Fish / Field Asst.
7335 Charles Loring
Forester
7337 Dennis Stevens
Forester
7339 Russ Roy
Forest Mgr.
7340 Jan Paul
Air Prog.
7341 Binke Wang
GIS
7360 Angela Reed
Water
7361 Dan Kusnierz
Water Mgr.
7363 Kristen Peet
Biologist
7377 Dan McCaw
Fish Passage Specialist
7381 Jason Mitchell
Water
7382 Jan Paul
Water
7395 Tim Gould
Warden Supv.
7392 
Warden
7365 Nick Sapiel Conference Room

ECONOMIC DEV.

7368 Craig Sanborn

PUBLIC SAFETY

(Telefax 817-7485)
Dispatch 817-7358

7358 Bob Bryant
Police Chief
7390/91/99 Patrol Rooms
7394 Michael Socoby
7396 Reserve Officers

DAYCARE CENTER
7461/7462 Naomi Neptune
Family Support Specialist

CHILD SUPPORT/ SOCIAL SERVICES
Must Dial 817
(Telefax 817-3166)

3164 ext.1 Brooke Loring
Director
3167 ext. 3 Nastassja Francis
3169 ext.Mali Dana
3170 ext.5 Andrew Dana
Business Mgr.

DOMESTIC VIOLENCE PROGRAM

817-3165 ext.2 Jennifer Galipeau
DV/SA Advocate
817-3165 ext.2 Patricia Graffam
DV/SA Service Coord.
817-3165 ext.2 Aline Michaud
Shelter/Housing Coordinator

24 HOUR CRISIS HOT LINE
631-4886

HOUSING DEPARTMENT
(Telefax 817-7384)

7372 Mike Bush
Director
7370 Lisa Pardilla
Receptionist
7371 Sonya Easley
7375 Andy Sockbeson
Maintenance

HUMAN RESOURCES
(Telefax 817-7463)

7306 Andrew Tomer
Human Resource Specialist
7343 Catha Lewey
Office Manager

 LEGAL DEPARTMENT
(Telefax 817-7493)

7324 Mark Chavaree

TRIBAL COURT
(Telefax 827-9129)

745-6916 Jill Tompkins
Director
827-3415 Rhonda Decontie
Clerk of Courts
7342 Brianna Tipping
Case Manager
827-3415 Roy Bickford
Court Baliff

MAINTENANCE/ PUBLIC WORKS

7320 David Pardilla
Director
7321 Chris "Charlie" Francis
7323 Frank Loring Jr.
Mark Fields
Mike Jackson

PUBLIC WORKS
7323 Calvin Francis
Justin Francis

TREATMENT PLANT
(Telefax 827-7609)

7385 Jason Sockbeson
7385 Josh Paul

P.I.N.E./F.P.I.
(Telefax 827-4400)
817-7307 

TRUST SERVICES

(Telefax 827-6322)

7378 Carole Binette
Director
7338/7383 Millie Paul
Secretary
7379 Sparky Clark
Land Coord.

CUTURAL & HISTORICAL PRESERVATION
(Telefax 817-7450)

7472 James Francis
Director/Historian
7470 Gabe Paul
7471 Chris Sockalexis
THPO
7476 Carol Dana
7477 Josh Woodbury

MUSEUM
827-4153 Jennifer Neptune

EDUCATION/CAREER SERVICES
(Telefax 817-7369)

7348 Candi Ewer
Director
7345 Carlene Miller
Learning Center

FIRE DEPARTMENT
7397 Mike Hildreth

FITNESS CENTER
7356 Paul Dow

INDIAN HEALTH SERVICES
(Telefax 817-7459)
(Medical Records 817-7453)

7440 T.B.D
Director
7404 Nicole Hines
7400 Naya Mitchell
Front Desk
7401 Trisha Stewart
7403 Patty Martin
7406 Conference Room
7408 
7412 Sue Neptune
Records
7415 April Ewer/Julie Dow
7416 Patrick Alemenas
7417 Merla Roy
Lab. Tech.
7419 David Butler
Pharmacy
7420 Becky O'Neil
Med. Asst.
7439 Betsy Blaisdell
Med. Asst.
7426 Abbey McCarthy
7430 Tasheena Sapiel
Front Desk
7433 Margo Downing
Nurse
7441 Shannon Sapiel

I.H.S. BILLING
7410 Samantha Williams
7428 Lisa Mitchell

I.H.S. COUNSELORS
7411 Minguan Dana
Secretary
7422 Marie Mitchell
7424 Elizabeth McConnon
7425 Dale Lolar
7469 

I.H.S. DENTAL
7429
 Jessica Sockbeson
Dental Assistant

YOUTH PROGRAM

659-3490 John Neptune

INDIAN ISLAND SCHOOL
(Telefax 827-3599)
827-4285

EUNICE BAUMANN ASSISTED LIVING CENTER

827-0968 Robyn Sockbeson